Az EU intézményei és szervei fontos szerepet játszanak az Európai Unió mindennapi működtetésében, szakosított ügynökségei és decentralizált szervei pedig rendkívül sokféle technikai, tudományos és igazgatási feladatot látnak el.
Az alábbiakban róluk és az általuk végzett tevékenységekről adunk áttekintést.

Európai Parlament
Az Európai Parlament az egyes uniós országok közvetlenül megválasztott képviselőiből áll, akik megvitatják és módosítják a jogszabályokat.

Európai Tanács
Az Európai Tanács keretében üléseznek az uniós országok állam-, illetve kormányfői. Az Európai Tanács határozza meg az EU által képviselt általános politikai irányvonalat. Munkáját az intézmény elnöke irányítja.

Az Európai Unió Tanácsa
A Tanács keretében üléseznek az uniós tagállamok miniszterei, akik jogszabályokat fogadnak el és egyeztetéseket folytatnak a különböző szakpolitikai területeken. Soros elnökségét jelenleg Franciaország tölti be.

Európai Bizottság
Az Európai Bizottság jogszabályjavaslatokat dolgoz ki és terjeszt elő, érvényt szerez az uniós szerződéseknek, és gondoskodik az EU működtetéséről.

Az Európai Unió Bírósága (EUB)
Az Európai Unió Bírósága ügyel arra, hogy az uniós jog alkalmazására a 27 tagállamban egységesen kerüljön sor.

Európai Központi Bank (EKB)
Az EKB kezeli az eurót. Tevékenysége arra irányul, hogy megőrizze az árak stabilitását és elősegítse, hogy az európai bankok biztonságosan, hatékonyan és eredményesen működjenek.

Európai Számvevőszék
Az Európai Számvevőszék ellenőrzi, hogy az uniós forrásokat megfelelően és hatékonyan költik-e el. Tudjon meg többet arról, hogyan dolgoznak az ellenőrök, és hogyan járulnak hozzá az uniós polgárok pénzének védelméhez.

Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ)
Az Európai Külügyi Szolgálat az EU diplomáciai szolgálata. Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője munkáját segíti abban, hogy világszerte képviselje az EU-t. Az EKSZ székhelye Brüsszelben található, de világszerte 143 uniós küldöttséget is irányít.

Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB)
Az EGSZB az EU konzultatív szerve. A tagállamok azon civil társadalmi szervezeteinek képviselőiből áll, amelyek részt vesznek az uniós jogalkotási folyamatban.

Régiók Európai Bizottsága (RB)
A Régiók Európai Bizottsága az EU régióinak és városainak szószólója. A helyi és regionális testületeket képviseli, és tanácsokkal szolgál azokkal az új jogszabályokkal kapcsolatban, amelyek hatást gyakorolnak a régiókra és városokra.

Európai Beruházási Bank (EBB)
Az EBB az EU pénzintézete. Kis- és középvállalkozásokat finanszíroz, és innovációs, infrastrukturális, klímaügyi és környezetvédelmi beruházásokba fektet be.

Európai ombudsman
Az európai ombudsman hivatala független szerv, mely kivizsgálja az EU működésével kapcsolatos panaszokat, így segítve a polgárokat, vállalkozásokat és szervezeteket.

Európai adatvédelmi biztos
Az európai adatvédelmi biztos gondoskodik arról, hogy az uniós intézmények és szervek az adatkezelés során védjék a személyes adatokat.

Európai Adatvédelmi Testület
Az Európai Adatvédelmi Testület iránymutatásokat és ajánlásokat ad ki arról, hogyan kell alkalmazni az adatvédelmi szabályokat az Európai Unióban.

Kiadóhivatal
Az uniós intézmények, szervek és ügynökségek kiadványainak hivatalos kiadója, mely egy helyen kínál hozzáférést hivatalos uniós információkhoz.

Európai Személyzeti Felvételi Hivatal (EPSO)
Az EPSO színvonalas kiválasztási eljárásokat szervez az uniós intézmények, szervek és intézmények leendő munkatársainak felvétele céljából.

Decentralizált ügynökségek
Az Európai Unió decentralizált ügynökségei technikai és tudományos feladatokat látnak el, segítve az uniós intézményeket a szakpolitikák végrehajtásában és a döntéshozatalban.