Przejdź do treści głównej
Dzień Europy 2024
Dzień Europy 2024

Program dnia otwartych drzwi w Komisji i informacje o Unii Europejskiej

 • Co czekało zwiedzających?

  W budynku, na stanowiskach tematycznych prezentowano: historię UE, nasze wartości i osiągnięcia Komisji Europejskiej. Dzień Otwartych Drzwi był też okazją, by zajrzeć za kulisy i dowiedzieć się, w jaki sposób razem tworzymy silną, zróżnicowaną, demokratyczną i cyfrową Unię, która wspiera swoich obywateli i jest zaangażowana w budowę bardziej ekologicznej przyszłości i odpornej gospodarki.

  W programie przewidziano wiele gier i zajęć dla wszystkich grup wiekowych, występy artystyczne i degustacje. Była też możliwość spotkania pracowników Komisji. Zaprosiliśmy również do odwiedzenia sali posiedzeń na 13. piętrze, gdzie przewodnicząca Ursula von der Leyen i kolegium komisarzy podejmują decyzje, dla dobra obywateli. Z okien jest wspaniały widok na miasto.

  Obywatelom, którzy przygotowują się do głosowania w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, udostępniono informacje, które pomogą jak najlepiej wykorzystać ich głos. 

  Niektórzy skorzystali również z okazji, by odwiedzić centrum wystawowe Experience Europe. Ta immersywna, przyjazna rodzinie wystawa pozostaje otwarta i jest bezpłatna. Pokazuje ona historię i wartości, które ukształtowały przeszłość i teraźniejszość UE i które nadal się dla nas liczą.

 • Informacje praktyczne

  Godziny otwarcia: 10:00–18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:30)

  Oficjalna inauguracja: 10:00–10:30

  Animacje (na zewnątrz): 10:30–18:30

  Adres:

  Berlaymont
  Rue de la Loi 200
  1000 – Bruksela / Brussel

  Dojazd

  *Wydarzenia w dniu otwartych drzwi będą fotografowane i filmowane. Zdjęcia i nagrania wideo mogą zostać wykorzystane w materiałach prasowych dotyczących dnia otwartych drzwi w instytucjach UE. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie dotyczącej oświadczenia o ochronie prywatności.

   

  *Uczestnicy powinni mieć świadomość, że niektóre przedmioty są ściśle zakazane na terenie Komisji Europejskiej i w jej biurach. Aby zapewnić wszystkim bezpieczny i przyjemny Dzień Europy, proszę przestrzegać wszystkich odpowiednich wytycznych dotyczących bezpieczeństwa i zapoznać się z wykazem przedmiotów zabronionych.

Poznaj naszą działalność

Stanowisko 1: WZMOCNIENIE NASZEJ DEMOKRACJI

Odkryj 70 lat historii UE i dowiedz się, w jaki sposób wnioski z przeszłości pomagają nam kształtować przyszłość. Poznaj prawa i możliwości związane z byciem obywatelem Unii. Dowiedz się, w jaki sposób UE pomaga chronić ludzi i co Twój głos może zmienić.

Stanowisko 2: ZJEDNOCZENI W RÓŻNORODNOŚCI

Zajrzyj za kulisy i zobacz, w jaki sposób Komisja realizuje priorytety w praktyce. Odkryj, w jaki sposób Unia wykorzystuje siłę różnorodności, pracując w 24 językach. Dowiedz się, jakie instrumenty i usługi ma do dyspozycji Unia, aby dbać o interesy wszystkich Europejczyków.

Stanowisko 3: NASZA SILNA CYFROWA EUROPA

Technologia cyfrowa zmienia sposób życia, pracy i prowadzenia działalności gospodarczej. Dowiedz się, w jaki sposób UE wspiera w „cyfrowej dekadzie” przełomowe innowacje, dba o bezpieczeństwo w sieci oraz pomaga ludziom i przedsiębiorstwom rozwijać umiejętności z myślą o przyszłości.

Stanowisko 4: NASZA ZRÓWNOWAŻONA PRZYSZŁOŚĆ

Celem Europejskiego Zielonego Ładu jest, by Europa stała się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu. Sprawdź, w jaki sposób UE pomaga chronić naszą planetę i nasze zdrowie, zapewniać czystą energię, budować zrównoważone systemy żywnościowe oraz wspierać ludzi i przedsiębiorstwa w trosce o bardziej ekologiczną przyszłość.

Stanowisko 5: NASZA SPRAWIEDLIWA I ODPORNA GOSPODARKA

Ludzie i przedsiębiorstwa w Europie mogą prosperować tylko w korzystnych warunkach gospodarczych. Przy okazji obchodów 25. rocznicy euro i 30-lecia jednolitego rynku dowiedz się, w jaki sposób UE buduje silną, stabilną i rozwijającą się gospodarkę, która działa na sprawiedliwych zasadach i chroni dobrobyt oraz pomaga obywatelom i przedsiębiorstwom wykorzystać ich potencjał.

Stanowisko 6: SILNIEJSZA I ODWAŻNIEJSZA EUROPA NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ

To okazja na spojrzenie poza Unię i zastanowienie się nad jej pozycją w świecie. Dowiedz się, w jaki sposób chronimy nasze granice i dobrostan obywateli UE, a także jak propagujemy nasze wartości, niesiemy pomoc i stwarzamy nowe szanse, aby wzmocnić pozycję Unii jako odpowiedzialnego lidera na arenie światowej.

SOLIDARNOŚĆ Z UKRAINĄ

W ciągu ostatnich dwóch lat UE udzieliła Ukrainie pomocy humanitarnej, finansowej i wojskowej na niespotykaną dotychczas skalę. Zachęcamy do zapoznania się z podjętymi działaniami. To okazja, aby dowiedzieć się, w jaki sposób Unia reaguje na globalny wpływ wojny, budując gotowość obronną i wspierając surową reakcję na przestępczość transgraniczną.

13 piętro – odwiedź salę Kolegium

Kolegium komisarzy to przywódczy organ polityczny, którego mandat trwa pięć lat. Jego posiedzenia odbywają się co tydzień na 13. piętrze budynku Berlaymont. Skorzystaj z okazji, by odwiedzić salę posiedzeń.

Odwiedź dział audiowizualny Komisji Europejskiej

Wejdź do studia telewizyjnego, gdzie możesz przetestować zielony ekran i zrobić sobie zdjęcie pamiątkowe. Przyjrzyj się urządzeniom do transmisji satelitarnej i odwiedź małe muzeum audiowizualne.

Animacje

Nasz program animacji uczynił ten dzień godnym zapamiętania. Co proponowano zwiedzającym?

 • wystawę prezentującą 30 lat jednolitego rynku
 • degustację niektórych spośród najlepszych europejskich produktów rolnych
 • występy artystyczne
 • animację „Odkryj UE w Belgii”.