W wykonywaniu codziennych zadań UE pomagają liczne instytucje i organy unijne. Wiele różnych funkcji technicznych, naukowych i administracyjnych pełnią również wyspecjalizowane agencje i organy zdecentralizowane.
Dowiedz się, jakie są zadania tych instytucji.
W skład Parlamentu Europejskiego wchodzą posłowie wybierani w wyborach bezpośrednich w każdym kraju UE, którzy uchwalają akty prawne.
W Radzie Europejskiej szefowie państw i rządów krajów UE pod kierownictwem przewodniczącego wyznaczają ogólny kierunek polityczny UE.
W Radzie UE ministrowie rządów krajowych przyjmują przepisy i koordynują politykę w różnych obszarach. Aktualnie Radzie UE przewodzi Francja.
Komisja Europejska proponuje akty prawne, dba o stosowanie Traktatów UE i zapewnia sprawne funkcjonowanie UE na co dzień.
Trybunał Sprawiedliwości zapewnia jednolite stosowanie prawa Unii we wszystkich 27 państwach członkowskich.
EBC zajmuje się euro. Zadaniem Banku jest utrzymanie cen na stabilnym poziomie oraz dbanie o bezpieczeństwo i dobrą kondycję europejskich banków.
Europejski Trybunał Obrachunkowy weryfikuje prawidłowość i skuteczność wydatków z funduszy UE. Dowiedz się więcej o tym, jak pracują audytorzy, i w jaki sposób ich praca przyczynia się do ochrony pieniędzy obywateli UE.
ESDZ jest unijną służbą dyplomatyczną, która wspiera unijnego szefa dyplomacji, Josepa Borrella, w reprezentowaniu UE na świecie. Siedziba ESDZ mieści się w Brukseli. ESDZ zarządza również 143 delegaturami UE na całym świecie.
EKES jest organem doradczym UE. Składa się z reprezentantów organizacji społeczeństwa obywatelskiego z państw członkowskich, którzy przyczyniają się do stanowienia prawa UE.
Europejski Komitet Regionów reprezentuje regiony i miasta oraz władze lokalne i regionalne z całej UE i doradza w sprawie nowych przepisów dotyczących regionów i miast.
EBI jest bankiem UE. Finansuje małe i średnie przedsiębiorstwa oraz inwestuje w innowacje, infrastrukturę, klimat i środowisko.