EÚ má viacero inštitúcií a orgánov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v jej každodennom fungovaní. Má taktiež niekoľko špecializovaných agentúr a decentralizovaných orgánov, ktoré sa zaoberajú rôznymi technickými, vedeckými a riadiacimi úlohami.
Čítajte ďalej a dozviete sa, o aké inštitúcie ide a čo robia.
Európsky parlament je zložený z priamo volených poslancov z každej krajiny EÚ, ktorí prerokúvajú a pozmeňujú zákony.
V Európskej rade sa stretávajú hlavy štátov a predsedovia vlád krajín EÚ. Rada pod vedením predsedu určuje všeobecné politické smerovanie EÚ.
Rada EÚ združuje ministrov členských štátov, ktorí prijímajú zákony a koordinujú politiky v rôznych oblastiach. V súčasnosti jej predsedá Francúzsko.
Európska komisia navrhuje zákony, dodržiava zmluvy EÚ a stará sa o každodenné fungovanie EÚ.
Súdny dvor Európskej únie zaisťuje, aby sa právo EÚ uplatňovalo rovnakým spôsobom vo všetkých 27 členských štátoch.
ECB má na starosti euro. Jej cieľom je udržať stabilné ceny a prispieť k bezpečnosti a finančnému zdraviu európskych bánk.
Európsky dvor audítorov kontroluje, či sa finančné prostriedky EÚ používajú správne a účinne. Zistite viac o práci audítorov a o tom, ako pomáhajú chrániť peniaze občanov EÚ.
ESVČ je diplomatická služba EÚ. Pomáha vysokému predstaviteľovi EÚ pre zahraničné veci Josepovi Borrellovi reprezentovať EÚ vo svete. Hlavné sídlo má ESVČ v Bruseli, ale riadi aj 143 delegácií EÚ po celom svete.
EHSV je poradný orgán EÚ. Skladá sa zo zástupcov organizácií občianskych spoločností z členských štátov, ktoré prispievajú k tvorbe právnych predpisov EÚ.
Európsky výbor regiónov je hlasom regiónov a miest v EÚ. Zastupuje miestne a regionálne orgány a poskytuje poradenstvo o nových právnych predpisoch, ktoré majú vplyv na regióny a mestá.
EIB je banka EÚ. Financuje malé a stredné podniky a investuje do inovácií, infraštruktúry, klímy a životného prostredia.