Skip to main content
Deň Európy 2022
Vitajte na #EuropeDay

Pozrite si naše podujatia a aktivity a doplňte si vedomosti o Európskej únii.

Počas Dňa Európy si pripomíname podpísanie „Schumanovej deklarácie“ 9. mája 1950. Ambiciózny plán na zachovanie dlhodobého mieru v povojnovej Európe, ktorý sa považuje za začiatok budovania spoločenstva krajín, ktoré dnes nazývame Európskou úniou. Po tom, ako sa do stredu pozornosti dostala naša jednota a solidarita s Ukrajinou, je dôležitosť mierového úsilia v Európe o to zrejmejšia.

Tento rok v máji vás inštitúcie EÚ pozývajú na široké spektrum aktivít v online priestore a na rôznych miestach v členských štátoch EÚ, ako aj v domove inštitúcií EÚ v Bruseli, Luxemburgu a Štrasburgu. Keďže Európsky rok mládeže 2022 upriamuje pozornosť na mladých Európanov a hlas občanov sa umocňuje pomocou Konferencie o budúcnosti Európy, práve teraz je ten najlepší čas stretnúť sa, diskutovať o problémoch, ktorým všetci čelíme, a vytvoriť lepšiu budúcnosť pre Európu, ktorá bude fungovať pre každého.

Zistite, aké podujatia sa budú počas tohtoročného Dňa Európy konať online a na ktorých sa môžete zúčastniť osobne po celej Európe!

EÚ vo vašej krajine

Na našej interaktívnej mape nájdete informácie o tom, čo sa deje vo vašom okolí, od koncertov cez svetelné šou až po živé diskusie.

Európsky rok mládeže

Zdôrazňuje význam európskej mládeže pri budovaní lepšej EÚ – ekologickejšej, inkluzívnejšej a digitálnejšej.

Aktivity jednotlivých inštitúcií

Európsky parlament

Zapojte sa tento rok 9. mája do širokého spektra aktivít v online priestore, ale aj na rôznych miestach po celej Európe, a pridajte sa k rozhovorom o budúcnosti Európy s Európskym parlamentom, vaším demokraticky zvoleným hlasom v EÚ.

Európska rada a Rada EÚ

Vydajte sa na cestu plnú prekvapení do domu členských štátov! Zistite, kde vedúci predstavitelia EÚ prijímajú rozhodnutia, a dozveďte sa, ako Rada formuje vašu budúcnosť.

Európska komisia

Chcete sa dozvedieť o našich aktivitách pre mladých ľudí po celej Európe a ako robíme EÚ ekologickejšou, digitálnejšou a zdravšou? Zistite viac a pozrite si množstvo online aktivít, ktorých sa môžete zúčastniť bez ohľadu na to, kde sa nachádzate.

Súdny dvor Európskej únie

#EuropeDay prebieha na našich sociálnych médiách. #AskCuria2022 je virtuálne fórum otázok a odpovedí – #ECJDidYouKnow je prehliadka našich komunikačných nástrojov.

Európska centrálna banka (ECB)

Tento rok je #EuropeDay ešte výnimočnejší, pretože oslavujeme 20 rokov existencie euromincí a eurobankoviek – najhmatateľnejšieho symbolu európskej integrácie a zároveň jediného spôsobu, ako môžete skutočne držať Európu v rukách! Zistite viac o našej mene.

Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ)

Prečítajte si o úlohe EÚ vo svete a o našich aktivitách na všetkých kontinentoch: zúčastnite sa na našich podujatiach otvorených dverí, zapojte sa do kvízu „Together We Are Europe“ alebo príďte na naše živé podujatia s veľvyslancami po celom svete.

Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV)

Pozrite si 360-stupňovú virtuálnu prehliadku a zistite, čo robí dom organizovanej občianskej spoločnosti. Viac informácií o našej práci a o tom, ako sa môžete zapojiť, nájdete na našej osobitnej webovej stránke. Pošlite skutočnú pohľadnicu svojim priateľom a rodine!

Európsky výbor regiónov (VR)

Viac informácií o inštitúcii zastupujúcej regióny a mestá v EÚ. Pripojte sa k nám a oslávte Deň Európy na miestnej alebo regionálnej úrovni a sledujte diskusiu o budúcnosti Európy.

Európska investičná banka (EIB)

Zistite, ako banka EÚ vytvára zelenú obnovu pomocou investícií do klímy, ktoré vytvárajú pre európskych občanov pracovné miesta odolné voči budúcim zmenám