Skip to main content
Deň Európy 2022
Vitajte na #EuropeDay

Pozrite si naše podujatia a aktivity a doplňte si vedomosti o Európskej únii.

Počas Dňa Európy si pripomíname podpísanie „Schumanovej deklarácie“ 9. mája 1950. Ambiciózny plán na zachovanie dlhodobého mieru v povojnovej Európe, ktorý sa považuje za začiatok budovania spoločenstva krajín, ktoré dnes nazývame Európskou úniou. Po tom, ako sa do stredu pozornosti dostala naša jednota a solidarita s Ukrajinou, je dôležitosť mierového úsilia v Európe o to zrejmejšia.

Tento rok v máji vás inštitúcie EÚ pozývajú na široké spektrum aktivít v online priestore a na rôznych miestach v členských štátoch EÚ, ako aj v domove inštitúcií EÚ v Bruseli, Luxemburgu a Štrasburgu. Keďže Európsky rok mládeže 2022 upriamuje pozornosť na mladých Európanov a hlas občanov sa umocňuje pomocou Konferencie o budúcnosti Európy, práve teraz je ten najlepší čas stretnúť sa, diskutovať o problémoch, ktorým všetci čelíme, a vytvoriť lepšiu budúcnosť pre Európu, ktorá bude fungovať pre každého.

Zistite, aké podujatia sa budú počas tohtoročného Dňa Európy konať online a na ktorých sa môžete zúčastniť osobne po celej Európe!

EÚ vo vašej krajine

Na našej interaktívnej mape nájdete informácie o tom, čo sa deje vo vašom okolí, od koncertov cez svetelné šou až po živé diskusie.

Európsky rok mládeže

Zdôrazňuje význam európskej mládeže pri budovaní lepšej EÚ – ekologickejšej, inkluzívnejšej a digitálnejšej.