Skip to main content
Dzień Europy 2022
Zapraszamy na #EuropeDay

Zapoznaj się z naszymi wydarzeniami i działaniami. Dowiedz się więcej o Unii Europejskiej

Dzień Europy upamiętnia podpisanie w dniu 9 maja 1950 r. deklaracji Schumana – ambitnego planu mającego na celu zapewnienie długoterminowego pokoju w powojennej Europie, uznawanego za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Znaczenie działań na rzecz pokoju w Europie stało się jeszcze bardziej oczywiste teraz, gdy podkreślamy naszą jedność i solidarność z Ukrainą.

W maju tego roku instytucje UE zapraszają do udziału w wielu różnych atrakcjach organizowanych online i stacjonarnie we wszystkich państwach członkowskich, jak również w siedzibach instytucji UE w Brukseli, Luksemburgu i Strasburgu. Trwa Europejski Rok Młodzieży 2022, w którym kierujemy uwagę na młodych ludzi w Europie, a głos obywateli jest nagłaśniany poprzez Konferencję w sprawie przyszłości Europy. Jest to najlepszy moment, aby się spotkać, przedyskutować wyzwania, przed którymi wszyscy stoimy i tworzyć lepszą przyszłość dla Europy – korzystną dla każdego.

Zapoznaj się z ofertą wydarzeń organizowanych online i stacjonarnie w całej UE z okazji Dnia Europy!

UE w Twoim kraju

Koncerty, pokazy świetlne, gorące dyskusje – sprawdź wydarzenia w Twojej okolicy na interaktywnej mapie.

Europejski Rok Młodzieży

Podkreśla ważną rolę europejskiej młodzieży w budowaniu lepszej UE – bardziej ekologicznej, cyfrowej i sprzyjającej włączeniu społecznemu.

Wydarzenia w różnych instytucjach

Parlament Europejski

9 maja będzie można wziąć udział w wielu różnych wydarzeniach organizowanych stacjonarnie i online w całej Europie, a także w dyskusji na temat przyszłości Europy z Parlamentem Europejskim – demokratycznie wybranym organem UE.

Rada Europejska i Rada UE

Zapraszamy do domu państw członkowskich – głównej siedziby Rady w Brukseli! To tu zapadają decyzje o zasadniczym znaczeniu dla Twojej przyszłości.

Komisja Europejska

Chcesz poznać nasze działania na rzecz młodych ludzi w całej Europie oraz bardziej ekologicznej, cyfrowej i zdrowszej UE? Dowiedz się więcej i odkryj szereg wydarzeń online – niezależnie od miejsca, w którym się aktualnie znajdujesz.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Świętujemy #EuropeDay w naszych mediach społecznościowych. #AskCuria2022 to wirtualna seria pytań i odpowiedzi, #ECJDidYouKnow pozwala poznać narzędzia komunikacji w Trybunale.

Europejski Bank Centralny (EBC)

W tym roku obchody #EuropeDay są wyjątkowe: świętujemy 20-lecie monet i banknotów euro – najbardziej namacalnego symbolu europejskiej integracji, dzięki któremu możesz dotknąć Europy! Dowiedz się więcej na temat waluty UE.

Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ)

Dowiedz się więcej o roli UE na świecie i jej działaniach na wszystkich kontynentach: weź udział w „dniach otwartych drzwi”, rozwiąż quiz „Together We Are Europe” lub dołącz do transmisji na żywo z udziałem ambasadorów z całego świata.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES)

Zajrzyj do nas, by wziąć udział w wirtualnej wycieczce po siedzibie zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego. Na naszej specjalnej stronie internetowej możesz poznać nasze działania i dowiedzieć się, jak można się w nie zaangażować. Możesz wysłać prawdziwą pocztówkę do przyjaciół i rodziny!

Europejski Komitet Regionów (KR)

Dowiedz się więcej o instytucji reprezentującej miasta i regiony UE. Świętuj Dzień Europy na szczeblu lokalnym i regionalnym gdziekolwiek jesteś i śledź debatę na temat przyszłości Europy.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI)

Bank UE wspiera zieloną odbudowę poprzez przyjazne dla klimatu inwestycje, dzięki którym powstają nowoczesne miejsca pracy dla obywateli Europy.